luni, 10 octombrie 2011

PARTENERIAT EDUCATIV CU POLITIA RUTIERA, SECTOR 4, BUCURESTI

COORDONATOR PARTENERIAT: Mitroi Mihaela
DOMENIUL - EDUCATIE PENTRU SOCIETATE
TEMA: SA AFLAM MAI MULTE DESPRE AGENTUL DE CIRCULATIE!
PERIOADA DE DESFASURARE:   10-29. 10.2011

OBIECTIVELE COLABORĂRII
1. Insusirea unor cunostinte noi despre regulile de circulatie pentru pietoni, in primul rand, dar si pentru mijloacele de transport.
2. Consolidarea si valorificarea a cunostintelor copiilor despre rolul politistului in trafic.
3. Colaborarea copiilor cu angajatii institutiei partenere in activitatile  proiectate conform nivelului de varsta prescolara.
4. Socializarea la nivel de institutii, schimb de informatii, continuitate si colaborare pe viitor.
SCOPUL PARTENERIATULUI
- colaborarea dintre doua institutii in beneficul copiilor, care vor afla mai multe informatii despre rolul pe care il joaca agentul de circulatie in trafic, semnele de circulatie specifice pietonilor, dar si a mijloacelor de transport, toate acestea fiind prezentate copiilor sub forma unor activitati demonstrative desfasurate in incinta gradinitei de catre cadrele didactice si activitati demonstrative desfasurate de catre reprezentantii POLITIEI RUTIERE in incinta gradinitei si nu numai.

ACTIVITATI:
10.10. 2011, ora 10.00 - GRUPA MARE- RATUSTELE (Ed: Vai Mariana/ Banu Alina)
TEMA: ACTIVITATE INTEGRATA (DLL- Semaforul - memorizare/ DOS- Activ. Practica - Semaforul (lipire)
11.10. 2011, ora 10,00- GRUPA MICA - ALBINUTELE (Ed: Zaharia Raluca/ Zaharia Mihaela)
TEMA: DOS - Activ. Practica - Masina de politie (lipire)
12.10. 2011, ora 10,00- GRUPELE PREGATITOARE (Ed: Tiperciuc Ana/ Neprea Georgiana/ Jucatoru Loredana)
TEMA: ACTIVITATE INTEGRATA (DOS - Ed. Ptr societate - Asa da, asa nu!/ Ed. plastica - Semnele de circulatie (pictura)
25.10. 2011 si 26. 10. 2011- ACTIVITATE DEMONSTRATIVA sustinuta de reprezentantii Politiei Rutiere
1. Prezentarea uniformei de politist
2. Prezentarea filmelor educative specifice varstei prescolare
3. Discutii libere cu copiii
PARTENERI: