luni, 29 martie 2010

PARTENERIAT EDUCATIONAL INTRE GRADINITA CASA FERICIRII SI SCOALA NR. 129 ELENA FARAGO

Schita de proiect de activitate
Loc de desfasurare Asociatia Gradinita Casa Fericirii, Scoala Nr. 129 Elena Farago
Participanti: Asociatia Gradinita Casa Fericirii,
Scoala Nr. 129 Elena Farago
Coordonator: MITROI MIHAELA
Educatoare: ZAHARIA RALUCA/ ZAHARIA MIHAELA, BATRINCA ILEANA / BOGDANESCU FLORENTINA
Invatatoare: SPULBER ANTONETA (clasa I A), BIRA DANIELA (clasa a II-a B), PASCU CAMELIA (clasa a II-a D)
Grupe: mare, mare-pregatitoare
Clase: I, a II-a B, a II-a D
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul estetic si creativ (DEC)
                                                        Domeniul om si societate (DOS)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate integrata ( activitate artistic-plastica si activitate practica)
TEMA ACTIVITATII: Copacul prieteniei
TEHNICI DE LUCRU: mototolire, decupare, aplatizare, lipire
TIPUL ACTIVITATII: mixt
SCOPURI
-         Consolidarea deprinderii de a utiliza instrumentele de lucru corespunzator in realizarea unor lucrari individuale si colective;
-      Consolidarea deprinderii de a utilize tehnici de lucru variate (mototolire, decupare, aplatizare, lipire) in confectionarea diferitelor elemente necesare realizarii unei lucrari complexe.
-         Dezvoltarea spiritului de echipa, de colaborare cu cei din jur.
-         Dezvoltarea creativitatii si a imaginatiei copiilor.
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1- sa lipeasca bucatelele de plastilina pe trunchiurile copacilor prin aplatizare;
O2- sa coloreze trunchiul copacilor respectand culoarea din natura;
O3- sa picteze trunchiul copacului utilizand culoarea maro;
O4- sa mototoleasca bucatelele de hartie creponata;
O5- sa lipeasca una langa alta bobitele pentru a realiza conturul frunzulitelor de toamna;
O6- sa lipeasca fotografiile in interiorul frunzulitelor realizate.
STRATEGII DIDACTICE
METODE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea.
MIJLOACE: cartoane duplex A3, hartie creponata si glasata, foarfeca, aracet, fotografii,   servetele, carioca, alte elemente de decor (floricele din lana-crizanteme, frunze uscate etc.)
GRUPA FLUTURASILOR SI CLASA I A
 Pe 29.03.2010, la grupa pregatitoare a avut loc o activitate deosebita unde, copiii prescolari au lucrat alaturi de elevii clasei I. Priviti pozele, va rugam, acestea ofera mai multe informatii decat va putem da  noi!